Opodatkowanie Fundacji Rodzinnej
W 2023 roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono bardzo skuteczne narzędzie służące do ochrony majątku firmowego oraz planowania sukcesji. Jest to fundacja rodzinna działająca na podstawie ustawy oraz wytycznych zawartych w przyjętym przez nią statucie.
Znowelizowane przepisy m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy też podatku dochodowym od osób prawnych przewidują szczególne zasady opodatkowania fundacji oraz jej beneficjentów. Warto dowiedzieć się, które podatki oraz w jakiej wysokości fundacja zobowiązana będzie uiszczać w ramach swojej działalności.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej – najważniejsze informacje
W kwestii opodatkowania fundacji rodzinnej, najważniejszą kwestią jest sposób opodatkowania jej jako osoby prawnej podatkiem CIT. W odróżnieniu od zasad ogólnych, opodatkowanie CIT fundacji odbywa się z chwilą wypłaty świadczeń beneficjentom a nie w momencie otrzymania przez nią określonej kwoty pieniężnej czy też innego świadczenia od fundatora. W chwili efektywnej dystrybucji zysków powstaje obowiązek uiszczenia przez fundację rodzinną podatku CIT w stawce 15%.
Zaznaczyć należy, że fundacja rodzinna jest także podmiotowo zwolniona z opodatkowania podatkiem CIT w zakresie przychodów osiąganych z działalności gospodarczej w ustawowo określonych obszarach. W pewnych okolicznościach trzeba jednak liczyć się z możliwością zaistnienia opodatkowania. Dzieje się tak wówczas, gdy obszar działalności fundacji rodzinnej wykracza poza wskazany ustawą katalog. Wówczas właściwą stawką do opodatkowania osiąganych przychodów będzie 25%.
Istotną zaletą fundacji rodzinnej jest także brak opodatkowania otrzymywanych świadczeń po stronie beneficjentów, jeżeli są oni członkami najbliższej rodziny fundatora. W przypadku osób z dalszej rodziny a także całkowicie z nim niespokrewnionych, zastosowanie znajdzie odpowiednio 10% i 15% stawka PIT.
Inne daniny
Należy mieć świadomość, że osobom pobierającym świadczenia, które przekazuje fundacja rodzinna przysługuje także prawo do korzystania z innych preferencji podatkowych. Dotyczy to w szczególności podatku od spadków i darowizn w ramach którego nabycie rzeczy czy też praw majątkowych od fundacji objęte zostało wyłączeniem z opodatkowania. W przypadku otrzymania świadczeń przez beneficjenta nie powstaje także obowiązek uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.
Opodatkowanie fundacji rodzinnej przedstawia się zatem bardzo korzystnie zarówno ze strony samej fundacji jak i jej beneficjentów o czym świadczy szereg opisanych wyżej preferencji.