Majątek fundacji rodzinnej
Polscy przedsiębiorcy przykładają ogromną wagę do właściwego administrowania firmowymi aktywami. W ostatnim czasie ustawodawca wyszedł naprzeciw ich oczekiwaniom w tym aspekcie, udostępniając możliwość powołania do życia fundacji rodzinnej. Dzięki temu instrumentowi prawnemu możliwe jest sprawne zarządzanie majątkiem operacyjnym danego podmiotu gospodarczego i jego zabezpieczenie dla beneficjentów. Warto dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda proces gospodarowania za pomocą fundacji wspomnianymi dobrami materialnymi.
Zarządzanie majątkiem fundacji rodzinnej
Do utworzenia fundacji rodzinnej niezbędne jest wniesienie mienia na pokrycie funduszu założycielskiego w wysokości co najmniej 100 tys. zł. Środki we wskazanej kwocie wnoszone są do fundacji rodzinnej przez jej fundatora. Wspomniana instytucja pozostaje właścicielem przekazanego na jej poczet majątku operacyjnego podlegającego stosownemu zarządzaniu. Zarówno fundatorzy, jak i świadczeniobiorcy nie dysponują żadnymi prawami do udziału w wymienionych aktywach. Mogą oni jedynie otrzymywać określone w statucie fundacji wypłaty. To sprzyja akumulacji kapitału i jego ochronie na rzecz przyszłych pokoleń.
Zarządzanie majątkiem operacyjnym fundacji rodzinnej powinno odbywać się w ściśle określony sposób. Należy przede wszystkim pamiętać o uwzględnieniu wnoszonych do tej instytucji aktywów w spisie mienia. W tym wykazie zamieszcza się dane osobowe wnoszącego dany rodzaj mienia, a także informuje się o rodzaju i wartości przekazanych dóbr.
Dysponowanie majątkiem organizacji
Co do zasady, fundacje rodzinne działają na podstawie przyjętego statutu. W dokumencie tym znajdują się szczegółowe wytyczne odnoszące się do sposobu zarządzania majątkiem operacyjnym tak za życia, jak i po śmierci fundatora. Ponadto reguluje się tam również ogólne reguły wypłaty świadczeń pieniężnych uprawnionym do ich otrzymywania beneficjentom.